Tekstil ve Moda Tasarımı

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümümüz; sanat, tasarım, endüstri ve üretim ve pazarlama  disiplinleri ile inovatif ve çağdaş tasarımları ortaya koymaya odaklanmıştır. Bölümümüz, uluslararası moda markaları oluşturabilecek yetkinlikte tasarımcıları, moda ve tekstil endüstrisine hazırlamak amacıyla 2003 yılından bu yana kendini sürekli olarak geliştirmekte ve yenilikleri yakından takip eden akademik kadrosu ile geleceğin tasarımcı adaylarına katkı sunmaktadır.

BÖLÜM BROŞÜRÜMÜZ
MİMARLIK VE TASARIM
FAKÜLTESİ
ÖSYM İndirim OranlarıPuan Türü2022 Kont.Sıralama
Tekstil ve Moda Tasarımı (Türkçe)%50 İndirimliEA17AYT SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALINACAK
Tekstil ve Moda Tasarımı (Türkçe)BursluEA3AYT SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALINACAK  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fiyatlar
  Burslar ve İndirimler
  DERS PROGRAMI
  ÇAP-YANDAL
  Moda ve Tekstil Tasarımı
  Bölüm Başkanı
  Moda ve Tekstil Tasarımı
  Öğretim Üyesi
  Moda ve Tekstil Tasarımı
  Öğretim Üyesi
  Moda ve Tekstil Tasarımı
  Öğretim Görevlisi
  Moda ve Tekstil Tasarımı
  Öğretim Görevlisi
  Moda ve Tekstil Tasarımı
  Öğretim Görevlisi
  “**” 2547 sayılı kanunun 31. maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.

  Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümümüzden, Tekstil ve Moda Tasarımcısı unvanı ile mezun olan öğrencilerimiz; moda ve tekstil endüstrisinde giyim, tekstil, deri, ayakkabı ve aksesuar tasarımı yaparak sanayide uygulamalı olarak yeni teknolojik donanıma sahip olarak yetiştirilirler.

  Öğrencilerimiz hazır giyim, deri, ayakkabı ve saraciye sektöründeki markaların AR-GE ve tasarım departmanlarında tasarımcı olarak çalışmaları yanında danışmanlık da yapabilirler. Ayrıca serbest tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi kendi markalarını da oluşturabilirler.

  Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümümüzde uygulamalı eğitimlerimiz uygulama atölyelerimizde yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz ikinci yıldan itibaren dönem sonunda mesleki stajlarını gerçekleştirirler. Üretim stajı ve tasarım stajı olmak üzere iki zorunlu stajımız mevcuttur. Öncelik sırası öğrencinin isteğine kalmıştır. İkinci sınıftan itibaren her biri 20 iş günü olmak üzere toplam 40 iş gününü kapsamaktadır. Öğrencilerimiz stajlarını diledikleri illerde gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca Erasmus kapsamında yurtdışında staj olanağı bulunmaktadır.

  MİMARLIK VE TASARIM
  FAKÜLTESİ
  ZORUNLU STAJ
  SÜRELERİ
  ŞEHİRDIŞI STAJ YAPMA
  DURUMU
  Tekstil ve Moda Tasarımı40 İŞ GÜNÜStaj Danışmanının onayıyla yapabilir

  Bölümümüzde Asistan öğrenci olarak çalışan öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrenciler en başarılı öğrenciler arasından seçilerek dönem içinde bölümün öğrenciyle alakalı işlerini yaparlar. Ayrıca üniversite tarafından sigorta ve ücret de verilmektedir. Stajlarda ise öğrenciler yine üniversitemiz tarafından sigortalanarak kurumlara gönderilir. Bu kurumların bazıları kurumsal olarak staj yapan öğrencilere ücret ve yol servisi sağlamaktadır.

  Bölüm öğrencileri isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık sınıfında eğitim görebilirler. İsteğe bağlı hazırlık okumaları halinde fakülte ücreti üzerinden %50 indirim uygulanır. Diğer indirimler uygulanmaz.

  Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 4 yıllık Lisans eğitimi veren uygulamalı bir bölümdür. Öğrenciler bu eğitimin sonunda; tekstil tasarımcısı ya da giysi tasarımcısı olarak sektörde çalışabilmektedir. Bölümümüz Küçükyalı yerleşkesindedir.

  Mesleğin gerektirdiği herhangi bir kıyafet yoktur. Malzeme ve donanımlarda ise birçok araç gereç kullanılmaktadır. Bu donanımlar atölyelerimizde mevcuttur.

  Öğrencilerimiz, bölümümüzde mevcut olan atölyelerimizde ihtiyaç duydukları tüm malzemeleri kullanabilmektedirler. Bazı derslerde uygulamalara göre öğrenci isterse kendi özel ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır. Bölümümüz sınav uygulamalarında sınav materyallerini temin etmektedir.

  ETKİNLİKLERİMİZ

  Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Neden Tercih Edilmeli?

  Tekstil ve Moda Tasarımı bölümümüz sanayi deneyimli akademik kadromuz yönetiminde çizim stüdyoları, bilgisayarlı tasarım laboratuvarı(fotoshop, nedgraphics, penelope, illustrator), boya, baskı, dokuma, örme ve hazır giyim atölyeleri ile öğrencilerimizi sanayiye hazırlamaya yönelik uygulamalı eğitimler verilmektedir.

  Bölümümüz, moda ve tekstil tasarımı deneyimine sahip, kısa sürede sanayiye adapte olabilecek uluslararası düzeyde üretken bir öğrenci modeli yetiştirmeyi hedeflemiştir.

  İnterdisipliner bir yaklaşımla hazırlanmış olan ders programımızla, tekstil moda ve tasarımı yanında tekstil, deri, ayakkabı, saraciye, pazarlama, inovatif tekstiller ile moda ve marka dersleriyle öğrencilerimiz, girişimci odaklı deneyimin yanında sanayide tercih edilebilme becerileri ile yetiştirilmektedirler.

  Erasmus, yurtdışı defile ve fuarlara katılımlarla öğrencilerimize uluslararası düzeyde deneyim kazandırılmaktadır. Kurucumuz olan İstanbul Ticaret Odası staj ve iş bulmada öğrencilerimize en büyük desteği vermektedir.

  Öğrencilerimizin özgür düşünce ve sanatsal yeteneklerini geliştirebilecekleri fiziki ve sosyal alanlarla birlikte, öğrencilerimizin akademisyenlerimize haftanın her saatinde ulaşabileceği, aile samimiyeti atmosferinde sonuç odaklı verimli bir eğitim sürdürülmektedir.

  Prof. Dr. Habip Dayıoğlu
  Bölüm Başkanı
  hdayioglu@ticaret.edu.tr

  Hemen Paylaş