Mekatronik; makina, elektronik, yazılım ve kontrol sistemleri teknolojilerine dayanan multidisipliner yeni bir mühendislik alanı olarak ortaya çıkmıştır. Günümüz dünyasında var olan rekabet koşullarının her geçen gün daha da gerekli kıldığı ve ön plana çıkardığı otomasyonun temelinde yer alan ana bilim dalıdır.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİÖSYM İndirim OranlarıPuan Türü2022 Kont.Tavan SıralamaTaban Sıralama
Mekatronik Mühendisliği (İngilizce)%50 İndirimliSAY35123.196298.128
Mekatronik Mühendisliği (İngilizce)BursluSAY655.12072.368  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fiyatlar
  Burslar ve İndirimler
  Ders Programı
  ÇAP-YANDAL
  Mekatronik Mühendisliği
  Bölüm Başkanı
  Mekatronik Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Mekatronik Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Mekatronik Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Mekatronik Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Mekatronik Mühendisliği
  Araştırma Görevlisi
  “*” 2547 sayılı kanunun 40-A ve 40-B maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.
  “**” 2547 sayılı kanunun 31. maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.

  Mekatronik mühendisliği, makine, elektrik, elektronik ve akıllı bilgisayar denetimi gibi mühendislik alanlarının artı değer sağlayan bir biçimde bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış ve son derece hızlı gelişen bir mühendislik dalıdır. Bu programdan mezun olanlar; Elektromekanik sistem oluşturabilmek için gerekli alt teknolojileri kullanılan tüm kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde öncelikli iş bulabilme ayrıcalığına sahiptir. Gündelik hayatımıza yerleşmiş otomobil, robot, fotokopi makinesi, kamera ve daha birçok makinenin tasarım ve üretiminde kullanılan bilgisayar kontrol ve aktüatör mekanizmaları en basit ve tipik mekatronik sistem örnekleridir.

  Üniversitemiz bünyesinde kısmi zamanlı çalışma imkanı ‘asistan öğrenci’ uygulaması kapsamında gerçekleştirilmektedir. Asistan öğrenci kapsamında öğrenciler haftada en fazla 15 saat çalışabilmektedir. Yök mevzuatı çerçevesinde belirlenen asgari ücretin saat tutarı ödenmektedir.

  MÜHENDİSLİK
  FAKÜLTESİ
  ZORUNLU STAJ
  SÜRELERİ
  ŞEHİRDIŞI STAJ YAPMA
  DURUMU
  Mekatronik Mühendisliği40 İŞ GÜNÜStaj Danışmanının onayıyla yapabilir

   

  GÖNÜLLÜ STAJ: Öğrencilerimiz eğitim dönemi içerisinde hafta içi boş günlerinde(2 ya da 3 gün) ve yaz döneminde sürekli olarak staj yapmaktadırlar. Staj sigortaları da zorunlu stajlarda olduğu gibi Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.
  Zorunlu / seçmeli veya gönüllü staj kapsamında stajını gerçekleştiren öğrencilerimize stajyer ücreti ödemesi yapılması veya yapılmaması hususu firmaların kendi yönetim politikaları çerçevesinde belirlenmektedir.

  Mekatronik Mühendisliği Bölümü %100 İngilizce eğitim müfredatı olan bir bölümdür. Bu nedenle öğrencilerin İngilizce çok iyi düzeyde okuma, yazma ve anlama yetkinliğine sahip olmaları gerekmektedir ve hazırlık sınıfı bu açıdan gereklidir. İngilizce yeterlilik sınavında gerekli başarıyı sağlayan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olabilirler.

  Bölüm ve üniversite web sayfasından erişilebilir.

  Mesleğin gerektirdiği özel bir kıyafet ve donanım yoktur. Temel iş güvenliği ile ilgili atölye çalışmalarında koruyucu ekipman kullanılmaktadır.

  Mekatronik Mühendisliği ders uygulamalarında çok cuzi miktarda öğrenci projelerinde elektronik geliştirme kartları ve hobi elektroniği olarak tanımlanabilecek malzemeleri öğrenciler isteklerine göre kendileri temin etmektedirler, bu konuda isteyen öğrenciler okuldaki imkanları ve kartları da ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

  ETKİNLİKLERİMİZ

  Mekatronik Mühendisliği günümüzde teknolojinin ulaştığı yeni nesil tüm sistemleri kapsayan; makina, elektronik, bilgisayar, yazılım ve kontrol sistemleri teknolojilerine dayanan çok disiplinli birleştirici ve çok ihtiyaç duyulan bir mühendislik alanı olarak ortaya çıkmıştır. Endüstri 4.0, Yapay Zeka Uygulamaları, İnsansız Hava/Kara/Deniz/Uzay Araçları, Akıllı Robotlar gibi tüm teknolojilerin üretilmesine imkan sağlayan; odağında matematik, fizik, programlama, otomasyon, kontrol, statik, dinamik, ısı transferi, akışkanlar mekaniği, sistem analizi dallarını sentezleyen bir ana bilim dalıdır. Mezunlarına; kapsadığı tüm alanları içeren çok geniş bir iş olanağı sağlamaktadır. Günümüz ve geleceğin aranan mesleklerindendir.

  Mekatronik mühendislerine özellikle imalat teknolojileri, otomotiv endüstrisi, havacılık ve uzay teknolojisi, savunma sanayi, malzeme işleme, görüntüleme, tıp ve sağlık bilimleri sektörlerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Bölümümüz, özellikle son yıllarda gelişmekte olan yerli ve milli üretimler ve ürünler için ihtiyaç duyulan mühendisleri yetiştirmekte ve bu alanlarda çalışan birçok kurum ile işbirliği içerisindedir.

           Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Alper ÖZPINAR
  Bölüm Başkanı
  aozpinar@ticaret.edu.tr

  TİCARET’in elektrikli aracına
  TEKNOFEST’te büyük ilgi

  İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ürettiği ikinci elektrikli otomobil olan T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da en çok ilgi gösterilen elektrikli araçlardan biri oldu. TÜBİTAK’IN Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları programı için üretilen T-Elektro’yu binlerce ziyaretçinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de inceledi.
  İstanbul Ticaret Üniversitesi, ikinci elektrikli otomobili olan T-Elektro’yu tamamlayıp görücüye çıkardı. Tasarımı ve üretiminde Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinden 25 öğrencinin çalıştığı T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da da sergilendi.

  Hemen Paylaş