Lojistik; doğru kaynakların, istenen yere, istenilen kalitede, arzu edilen zamanda en uygun maliyetle ulaştırılması sürecinin yönetilmesidir. Bu kimi zaman hayat kurtarmak için gerekli olan ilaç, organın taşınması, kimi zaman da bir mal ve hizmetin üretilmesi için gerekli olan kaynakların taşınması şeklinde gerçekleşir. Çok öz olarak ifade etmek gerekirse lojistik demek “hayat” demektir. Lojistik işletmeleri, adeta vücudumuzdaki organlarımızın bünyemizi ayakta tutabilmek için yaptıklarını, hayatın devamı için gerekli olan mal ve hizmetlerin üretilmesi için yapmaktadır. Lojistiğin olmadığı bir dünyanın düşünülemeyeceği gerçeğinden hareketle, lojistik sektörü her geçen gün hızla büyümekte ve artan oranlarda istihdam fırsatları sunmaktadır.

Bölüm müfredatı için tıklayınız.

İŞLETME FAKÜLTESİÖSYM İndirim OranlarıPuan
Türü
2022 Kont.Tavan SıralamaTaban Sıralama
Lojistik Yönetimi
(Türkçe)
%50 İndirimliEA20283.330542.046
Lojistik Yönetimi
(Türkçe)
BursluEA4177.286260.576  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fiyatlar
  Burslar ve İndirimler
  Ders Programı
  ÇAP-YANDAL
  Lojistik Yönetimi
  Bölüm Başkanı V.
  Lojistik Yönetimi
  Öğretim Üyesi
  Lojistik Yönetimi
  Öğretim Üyesi
  Lojistik Yönetimi
  Öğretim Üyesi
  Lojistik Yönetimi
  Öğretim Üyesi
  Lojistik Yönetimi
  Araştırma Görevlisi
  “*” 2547 sayılı kanunun 40-A ve 40-B maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.
  “**” 2547 sayılı kanunun 31. maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.

  Mezunlarımız, kara, hava ve deniz taşımacılığı firmalarında, depo ve antrepolarda, dağıtım, gümrük, ithalat ve ihracat firmalarında çalışabilirler. Bunun yanında, imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin satın alma, tedarik ve dağıtım birimlerinde de iş bulabilirler. Mezun olan öğrencilerimiz lojistik, gümrükleme ve taşımacılık firmalarında uzman ve profesyonel yönetici olarak çalışabilmektedirler.

  Staj zorunluluğu olan fakülte, bölüm ve programlarda stajlara ilişkin esaslar Senato tarafından belirlenir. Staj sonucu not durum belgesinde başarılı/başarısız olarak gösterilir.

  Lojistik Yönetimi bölümünde ikinci ve üçüncü sınıflarda (4. ve 6. Dönemlerde) 20 günlük yaz dönemi zorunlu uygulama stajları (Staj 1 ve Staj 2) bulunmaktadır. Stajlar, lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çeşitli departmanlarında veya farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin lojistikle ilgili departmanlarında gerçekleştirilebilir. Öğrenciler stajlarını farklı illerde yapabilmektedir.

  Zorunlu uygulama stajları dışında dördüncü sınıf, 8. dönemde 14 haftalık İşyeri Eğitimi müfredatı seçeneği bulunmaktadır. Arzu eden öğrencilerimiz, Türkiye’nin alanında en yetkili lojistik işletmelerinde pratik yapma avantajına sahip olmaktadırlar. Bu öğrenciler sekizinci yarıyıl eğitimini işyerlerinde çalışarak geçirirler. SGK kapsamındaki sigortaları Üniversitemiz tarafından ödenmektedir. Bu uygulamanın getirdiği avantajlardan birisi de İşyeri Eğitimi pratiğine katılan öğrencilerin daha mezun olmadan iş bularak istihdam edilmeleridir.

  İŞLETME
  FAKÜLTESİ
  ZORUNLU STAJ
  SÜRELERİ
  ŞEHİRDIŞI STAJ YAPMA
  DURUMU
  Lojistik Yönetimi (Zorunlu)40 İŞ GÜNÜ+16 HAFTA İEP*Staj Danışmanının onayıyla yapabilir

  Asistan öğrenci uygulaması ile kısmı zamanlı öğrenci olarak çalışma imkanı bulunmaktadır. Her yıl müracaatlar alınmakta ve değerlendirilerek seçilen öğrenciler SGK primleri Üniversitemiz tarafından ödenerek kısmı zamanlı olarak çalışabilmektedirler.

  Staj dönemlerine has olarak doğrudan bir ücret ödemesi bulunmamaktadır. İşyeri eğitimi uygulamasında, eğitimin gerçekleştirildiği bazı işyerleri ödeme yapabilmektedir.

  Bölüm öğrencileri isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık sınıfında eğitim görebilirler. İsteğe bağlı hazırlık okumaları halinde fakülte ücreti üzerinden %50 indirim uygulanır. Diğer indirimler uygulanmaz.

  Lojistik Yönetimi lisans programı, 1. sınıfta yer alan ve İşletme Fakültesi bölümlerinde ortak verilen derslerin yanında bölüme özel olarak oluşturulmuş zorunlu alan dersleri, fakültenin belirlediği seçmeli dersler ve rektörlük tarafından açılan üniversite seçmeli dersleri de dahil olmak üzere toplam 240 AKTS’lik derslerden oluşmaktadır.

  Lojistik Yönetimi bölümü tüm İşletme Fakültesi bölümleri gibi Üniversitemizin Sütlüce Yerleşkesinde bulunmaktadır. Öğrenciler 8 yarıyıllık öğrenimlerini bu yerleşkede görmektedirler.

  Sütlüce Yerleşkesinde öğrencilerin kullanımına açık 4 laboratuvar bulunmaktadır ve laboratuvarlarda 110 adet bilgisayar yer almaktadır. Öğrenciler söz konusu bilgisayarları hafta içi 09.00 – 21.30 saatleri arası, hafta sonları ise, gündüz saatlerinde akademik çalışma ve ödevlerini/sunumlarını hazırlamak amacıyla kullanabilmektedir. Yerleşkede 42 sınıfta akıllı tahta bulunmaktadır. Sütlüce yerleşkesinde kütüphanemizde 24 saat açık bir okuma salonumuz ve çalışma odalarımız bulunmaktadır. Kütüphane bünyesinde katalog taramaya yardımcı bilgisayarlar yer almaktadır.

  Sütlüce yerleşkemizde 1 adet sağlık merkezi de bulunmaktadır. Sağlık merkezinde yarı zamanlı 1 Doktor ve tam zamanlı 1 Hemşire bulunmakta PDR biriminde ise 1 Uzman Klinik Psikolog ve 1 psikolog görev almaktadır.

  Yerleşkede öğrencilerimizin sosyalleşebileceği kapalı ve açık kafeteryalar bulunmaktadır.

  Kurucu vakfımızın Kandilli Cemile Sultan Korusu Sosyal Tesisleri’nde, öğrencilerimizi renkli bir yaşam beklemektedir. Yürüyüş yolları, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları, yüzme havuzu ve birbirinden farklı restoranları ile sosyal tesisler tüm öğrencilerimize açıktır. Üniversitemiz kampüslerinde öğrencilerimizin yaralanabileceği açık ve kapalı spor alanları bulunmaktadır. Kız ve erkek spor takımlarımızı profesyonel antrenörler çalıştırmaktadır.

  Bölümde zorunlu uygulama stajları ve işyeri eğitimi dışında üniversitede işlenen tüm dersler teorik derslerden oluşmaktadır. Öğrencilerin farklı araç ve gereç gideri söz konusu değildir.

  ETKİNLİKLERİMİZ

  Sevgili Öğrenciler,

  Lojistik en yalın anlamıyla “hayat” demektir. Vücudumuzdaki organlarımızın sağlıklı çalışması gibi lojistik sektörü de hayatın devamı için kritik fonksiyonlardan biridir. İçinde yaşadığımız pandemi günlerinde bunu çok iyi anlamış durumdayız.

  Kariyerinizin en önemli dönemlerinden birindesiniz! Bugün verdiğiniz karar sizi rakipleriniz arasında farklı kılıp geleceği yakalama değil onu oluşturma noktasında gerekli donanımlara sahip olacağınız bir seçenek olmalı. Kılı kırk yarmalı, yaşamınızın bu en stratejik kararını kritik ve analitik düşünerek vermelisiniz.

  Üniversitemizin Lojistik Yönetimi Bölümü, sizlere dünya standartlarında eğitim verebilecek akademik kadro ve müfredata sahiptir. İkinci ve üçüncü yılınızda yirmi günlük stajlarınız ve son döneminizi bizzat bir lojistik işletmesinde pratik yaparak geçirebileceğiniz seçeneklerimizle sizleri bekliyoruz.

  Öğrencilerimiz Lojistik Uzmanı unvanı ile mezun oluyor. Tüm lojistik işletmelerinde, gümrük firmalarında, e-ticaret operasyonlarında, ithalat ve ihracat yapan işletmelerde, tedarik zinciri ve satın alma gibi hemen her işletme pozisyonunda kariyer fırsatı elde ediyorlar. Siz de aramıza katılarak Ticaret ve Lojistikte Her Zaman Kazanırsınız.

  Prof. Dr. Yahya Fidan
  Bölüm Başkan V.
  yfidan@ticaret.edu.tr

  Hemen Paylaş