Ülkemizde havayolu işletmelerinin gerek iç, gerekse dış hatlardaki pazar paylarının artmaya devam etmesi, hava trafiğinde ve taşınan yolcu sayısındaki artışa paralel olarak hava ulaştırma sektörüne olan ilgi ve talebi de beraberinde getirmiştir. Değişim dinamikleri son derece hızlı olan hava ulaştırma sektörü bu gelişmeler doğrultusunda nitelikli insan gücüne daha çok ihtiyaç duymaya başlamıştır.

İŞLETME FAKÜLTESİÖSYM İndirim OranlarıPuan
Türü
2022 Kont.Tavan SıralamaTaban Sıralama
Havacılık Yönetimi (Türkçe)%50 İndirimliEA34260.422586.590
Havacılık Yönetimi (Türkçe)BursluEA6124.689198.856  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fiyatlar
  Burslar ve İndirimler
  Ders Programı
  ÇAP-YANDAL

  HAREKAT

  Terminal Haberleşme Sorumlusu
  Güvenli Hava Sahası Yolcu ve Bagaj Taşıma Yöneticisi Hava Trafik Koordinatörü
  Kule İdari İşler Sorumlusu Pist İdari İşler Sorumlusu Ramp Ekip Şefi
  Ramp Uzmanı Ramp Yöneticisi
  Uçuş Operasyon Sorumlusu/Yöneticisi Uçak Hat Bakım Yöneticisi
  Uçuş Harekât Sorumlusu (Dispatcher) Operasyon Uzmanı

  HAVAYOLU YÖNETİMİ

  Havaliman Yöneticisi
  Apron Hizmetleri Yöneticisi
  Havaalanı Gözetim Uzmanı
  Havaalanı Temsil Yöneticisi
  Uçak Özel Güvenlik Hizmet ve Denetim Yöneticisi
  Emniyet Sistem Yöneticisi
  Kalite Güvence Yöneticisi
  Havayolu Temsil Uzmanı

  BİLET SATIŞ VE REZERVASYON

  Bilet Satış Sorumlusu
  Rezervasyon Sorumlusu
  Seyahat Acente Yöneticisi
  Seyahat Dokümantasyon Uzman

  Havacılık Yönetimi
  Bölüm Başkanı
  Havacılık Yönetimi
  Öğretim Üyesi
  Havacılık Yönetimi
  Öğretim Üyesi
  Havacılık Yönetimi
  Öğretim Görevlisi
  Havacılık Yönetimi
  Araştırma Görevlisi
  “*” 2547 sayılı kanunun 40-A ve 40-B maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.
  “**” 2547 sayılı kanunun 31. maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.

  Mezun olan öğrencilerimiz Türk Hava Yollarında, TGS Yer Hizmetleri Şirketleri’nde, Havaş şirketinde, Turkish Doco, Çelebi Ground Handling, TAV, ve diğer özel havayolu şirketlerinde uzman ve profesyonel yönetici olarak çalışabilmektedirler. Bu pozisyonlar, uzmanlık ve sorumluluk mevkilerinden başlayıp ilk kademe yönetim, orta kademe yönetim ve zamanla üst kademe yönetim düzeylerine doğru genişleyebilmektedir.

  Gözlem ve Uygulama stajları (40 iş günü) gönüllü staj olarak kariyer planlama merkezi koordinatörlüğünde isteğe bağlı olarak planlanmaktadır.

  Havacılık Yönetimi Bölümü öğrencilerimiz 8 yy. da İşyeri Eğitimi uygulaması ile 16 hafta boyunca sektörün öncü kurumlarında staj yaparak bir dönem boyunca sektör tecrübesi kazanabilmektedirler. İşyeri eğitimleri ile ilgili yapmış olduğumuz işbirlikleri bulunmaktadır.

  İŞLETME
  FAKÜLTESİ
  ZORUNLU STAJ
  SÜRELERİ
  ŞEHİRDIŞI STAJ YAPMA
  DURUMU
  Havacılık Yönetimi16 HAFTA İEP*Staj Danışmanının onayıyla yapabilir

  Havacılık Yönetimi Bölüm öğrencileri sektörden gelen talepler ve işbirlikleri sayesinde okurken ders programlarına uygun olarak part-time çalışma imkânına da sahip olabilmektedirler.

  Öğretim dili tamamen Türkçe olan programlarda Senato kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile isteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı açılabilir.

  Bölüm öğrencileri isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık sınıfında eğitim görebilirler. İsteğe bağlı hazırlık okumaları halinde fakülte ücreti üzerinden %50 indirim uygulanır. Diğer indirimler uygulanmaz.

  Havacılık Yönetimi Bölümü İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi bünyesinde Sütlüce Yerleşkesinde bulunmaktadır.

  Yoğun İngilizce ile desteklenmiş, somut alan becerilerinin kazandırılması anlayışına sahip, uygulamalı stajlarla bilgi ve becerinin sentezine olanak tanıyan, havacılık sektörünün önemli sertifika sınavlarına hazırlayan derslerin yer aldığı “Havacılık Yönetimi “, yeni teknolojilere uygun olarak hava ulaştır­ma sektörünün istihdam beklentileri göz önüne alınarak hazırlanmış bir müfredata sahiptir.

  Mesleğin gerektirdiği kıyafet bulunmamaktadır. Donanım malzemelerine ilişkin Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Taşınması Hakkında Eğitim Yönergesi çerçevesinde özel hazırlanmış Havacılık Sınıfımızda özellikle sertifika derslerinde kullanılması önem arz eden eğitim materyalleri bulunmaktadır. Bunlar;

  a)ICAO –Doc 9375-AN/913 Eğitim El Kitabı,

  b) IATA tarafından her yıl yayımlanan DGR dokümanı,

  c) Tehlikeli madde eğitim dokümanına uygun kategorilere göre hazırlanmış güncel ders planları,

  ç) Kategorilere uygun olarak hazırlanmış güncel çalışma el kitapları,

  d) ICAO Annex 18, ICAO-TI. Doc 9284 ve ICAO-TI Doc 9481 dokümanı ile ulusal mevzuatın fiziki veya elektronik ortamda güncel hali,

  e) Yardımcı eğitim araçları,

  f) Kategori 1, 2, 3, 6 eğitimi için kontrol listeleri,

  Havacılık Yönetimi alan derslerinin bazıları sektörde IATA, SHGM, Amadeus eğitmenleri tarafından verilmesi nedeniyle ilgili dersin sektörde sertifika sınavına ayrıca bir eğitim almadan girme hakkı kazanılmaktadır. Söz konusu durumlarda ilgili sertifika sınavına giriş tamamen isteğe bağlı olması nedeniyle sınav ücreti öğrenci tarafından karşılanmaktadır.

  ETKİNLİKLERİMİZ

  Değerli Aday Öğrencilerimiz,

  Bunca yıldır almış olduğunuz eğitimin sonucunu almak ve daha da önemlisi geleceğinizin kararını vermek üzeresiniz. Öncelikle meslek seçimi yaparken severek çalışabileceğiniz bir bölüm tercih etmeniz, iş hayatınızdaki başarınızı da arttıracaktır. Bizler İstanbul Ticaret Üniversitesi Havacılık Yönetimi Bölümü olarak 2007 yılından itibaren bu alanda vermekte olduğumuz eğitimleri Sektör-Üniversite işbirliği çerçevesinde etkin bir şekilde yürütmekteyiz.

  Dünyayı keşfetmeye, teknolojiyle iç içe olmaya istekliyseniz, yoğun İngilizce ile desteklenmiş, yeni teknolojilere uygun olarak havacılık sektörünün istihdam beklentileri göz önüne alınarak hazırlanmış müfredatımız ve verilen IATA onaylı “Havayoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığı” sertifikası iş bulma süreçlerinde sizleri bir adım öne taşıyacaktır. İş yeri eğitimi programımız ile 14 hafta boyunca sektörün önde gelen firmalarıyla çalışma imkânı bulurken, aynı zamanda sektörle iç içe olmanız sebebiyle sahip olacağınız network iş bulma süreçlerinizi de kolaylaştıracaktır.

  Karar alma mekanizması gelişmiş, kişisel gelişimine önem veren, bir adım ötesini tahmin edebilme yeteneğine sahip, dinamik ve tempolu bir hayat yaşamayı seven, bu gün ne öğreneceğim sorusuyla heyecanlanan siz değerli öğrenci adaylarını Havacılık Yönetimi Bölümü’ne bekliyoruz.

  Saygılarımla,

  Doç. Dr. Okşan Kibritçi Artar
  Bölüm Başkanı V.
  okibritci
  @ticaret.edu.tr

  Hemen Paylaş