Bilgisayar Mühendisliği öğretimi kapsamında, bilgisayar cihaz ve sistemlerinin donanım tasarımı ve üretimi ile bu sistemlerden beklenen işlevleri yerine getirebilmelerini sağlayan gerekli yazılımların tasarımı ve gerçekleştirilmesi için gerekli bilgi ve becerinin elde edilmesi beklenmektedir.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİÖSYM İndirim OranlarıPuan Türü2022 Kont.Tavan SıralamaTaban Sıralama
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce Destekli)%50 İndirimliSAY4551.457160.086
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce Destekli)BursluSAY1039.20350.526
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce Destekli)ÜcretliSAY10YENİ KONTENJANYENİ KONTENJAN  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fiyatlar
  Burslar ve İndirimler
  Ders Programı
  ÇAP-YANDAL
  Bilgisayar Mühendisliği
  Bölüm Başkanı
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Üyesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Öğretim Görevlisi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Araştırma Görevlisi
  “*” 2547 sayılı kanunun 40-A ve 40-B maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.

  Yönetim, eğitim, endüstri, ticaret, sağlık hizmetleri alanında faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluşlarında sistem analisti, sistem mühendisi, sistem programcısı; bilgisayar donanım ve yazılım üreten-pazarlayan şirketlerde, bilgi – işlem merkezlerinde yönetmen, veri yönetmeni, yazılım uzmanı, satış, destek mühendisi; bilgisayar destekli endüstriyel sistemlerin tasarım ve uygulamasında araştırma – geliştirme mühendisi, tasarım mühendisi; iletişim – ağ mühendisi web tasarımcısı gibi geniş bir iş alanına sahiptirler. Bilgisayar kullanımının ülkemizde gittikçe artarak yaygınlaşması bilgisayar ve enformasyon teknolojilerine hâkim ve bu alanda tam donanımlı insan kaynağına duyulan gereksinimi arttırmaktadır. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar bilimleri ülkemizde iş bulma garantisine sahip olan meslek dallarındandır.

  Üniversitemiz bünyesinde kısmi zamanlı çalışma imkanı ‘asistan öğrenci’ uygulaması kapsamında gerçekleştirilmektedir. Asistan öğrenci kapsamında öğrenciler haftada en fazla 15 saat çalışabilmektedir. Yök mevzuatı çerçevesinde belirlenen asgari ücretin saat tutarı ödenmektedir.

  MÜHENDİSLİK
  FAKÜLTESİ
  ZORUNLU STAJ
  SÜRELERİ
  ŞEHİRDIŞI STAJ YAPMA
  DURUMU
  Bilgisayar Mühendisliği40 İŞ GÜNÜStaj Danışmanının onayıyla yapabilir

   

  GÖNÜLLÜ STAJ: Öğrencilerimiz eğitim dönemi içerisinde hafta içi boş günlerinde(2 ya da 3 gün) ve yaz döneminde sürekli olarak staj yapmaktadırlar. Staj sigortaları da zorunlu stajlarda olduğu gibi Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.
  Zorunlu / seçmeli veya gönüllü staj kapsamında stajını gerçekleştiren öğrencilerimize stajyer ücreti ödemesi yapılması veya yapılmaması hususu firmaların kendi yönetim politikaları çerçevesinde belirlenmektedir.

  Eğitim dili %30 İngilizce destekli olduğundan İngilizce dil bilgisi yetersiz öğrenciler için 1 veya 2 yarıyıl İngilizce Hazırlık eğitimi verilir.

  Bilgisayar donanım ve yazılımına dayalı bir eğitim modeli uygulanmaktadır. Programın yürütüldüğü kampüs Küçükyalı-İSTANBUL dur. Çeşitli toplu ulaşım araçlarının kullanılabildiği kolay erişilebilir bir konuma sahiptir.

  Mesleğin gerektirdiği özel bir kıyafet ve donanım yoktur.

  Ders uygulamalarında bazı durumlarda sarf malzemesi gerekebilir. Öğrencilerin PC bilgisayara sahip olmaları tavsiye edilir.

  ETKİNLİKLERİMİZ

  SEVGİLİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ADAYI

  Günümüzde herkesin bir şekilde kullanmak zorunda kaldığı bilgisayarı daha ayrıntılı öğrenmek gençlerimizin hedefi olmuştur. Önemli bilgisayar uygulama programları İngilizce olduğundan bu meslekte başarılı olmak belli düzeyde İngilizce bilmekten geçmektedir. Bu ihtiyacı eğitim dilimizin %40 civarında İngilizce olmasıyla karşılamaktayız. “Bir meslek ana dilde öğrenilir” sözüne de inandığımız için bir kısım dersleri de Türkçe vermekteyiz.
  Verilen bir problemi yazılıma veya donanıma dönüştürerek çözmek için mühendislerimizin her müşterinin dilinden anlayan ve yaptıklarını müşterisine anlatan veya raporlayan bir yetenekte olması gerekir. Bu yeteneği temel bilim derslerine ağırlık vererek ve proje raporları veya sunumları yaptırarak kazandırıyoruz.
  Bilgisayarın iki temel öğesi olan yazılım ve donanımı hem teorik hem de pratik açıdan öğretmeyi amaçlayan Bölümümüz modern laboratuvarlarıyla ve zengin akademisyen kadrosuyla uzun yıllardan beri hizmet vermektedir. Eğitim sürecinin ileriki yıllarında öğrencilerimize mesleğin değişik alanlarına ilişkin seçimlik dersler sunarak arzu ettikleri alanlarda uzmanlaşmaları sağlanmaktadır. Ülkemizdeki bilgisayar sektörünün faaliyet alanlarına giren konulara derslerde ağırlık vererek mezunlarımızın tercih edilebilirliğini artırmaktayız.  
  Lisans programımızın misyonu gittikçe artan bilgisayar mühendisi talebini karşılayabilecek yüksek nitelikli, yeniliklere uyum sağlayabilen, modern bilgilerle donatılmış ve aynı zamanda sosyal yönleri de kuvvetli mühendisler yetiştirmektir.

  Prof. Dr. Rıfat Yazıcı
  Bölüm Başkanı
  ryazici@ticaret.edu.tr

  TİCARET’in elektrikli aracına
  TEKNOFEST’te büyük ilgi

  İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ürettiği ikinci elektrikli otomobil olan T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da en çok ilgi gösterilen elektrikli araçlardan biri oldu. TÜBİTAK’IN Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları programı için üretilen T-Elektro’yu binlerce ziyaretçinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de inceledi.
  İstanbul Ticaret Üniversitesi, ikinci elektrikli otomobili olan T-Elektro’yu tamamlayıp görücüye çıkardı. Tasarımı ve üretiminde Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinden 25 öğrencinin çalıştığı T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da da sergilendi.

  Hemen Paylaş