Mekatronik Mühendisliği öğrencilerimizin kurduğu Anadolu Roket Takımı, Teknofest Roket Yarışması’nda alçak irtifa kategorisinde TÜRKİYE İKİNCİSİ oldu.

Ticaret TTO
Bilgiden Teknolojiye, Teknolojiden Ticarete

2016 yılında temelleri atılan İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Teknoloji Transfer Ofisinin Kurulması” projesi ile faaliyetlerine hız kazandırmıştır.

Teknoloji Transfer Ofisimiz, Tanıtım ve Bilgilendirme, Proje Destek, Üniversite-Sanayi İş Birliği, Fikir ve Sınai Mülkiyet Hakları, Girişimcilik ve şirketleşme birimlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Birimlerde yürüttüğümüz faaliyetlerimizle akademisyenlere, öğrencilere, araştırmacılara, şirketlere, girişimcilere ve girişimci adaylarına teknoloji transfer hizmetleri sunmakta olup, kişi ve kurumlarla üniversitemiz arasında köprü görevi görmekteyiz.

Amacımız, ülkemize daha çok girişimci kazandırmak, bu sayede yeni fabrikalar kurdurtarak yeni istihdam alanları yaratılmasına önayak olmak, ithalatın yerine bu vesileyle yerli malı kullanımını arttırmak ve de AR/GE ve İNOVASYON bazlı yeni projelerin hayata geçmesiyle patenti bu ülke gençlerine ait markalar yaratmaktır.

Girişimci öğrencilerimizi henüz fikir düzeyinde bile olsa o fikri projeye dönüştürmek için KULUÇKA MERKEZİMİZE davet ediyoruz.

KULUÇKA MERKEZLERİMİZDE kırtasiye, ekipman, eğitim, koçluk, mentörlük ve danışmanlık gibi gerekli tüm destekleri sağlıyor, onlara daha da ötesi bu yolun sonundaki hedef olan kendi şirketlerini kurmalarına destek oluyoruz.

HAYDİ GİRİŞİMCİ ÖĞRENCİLERİMİZ, TİCARET TTO KULUÇKA MERKEZİ’mize.

120 öğrencimiz 74 projeyle bu festival kapsamındaki proje yarışmasına başvuru yaptılar.

50 Mimarlık ve mühendislik projesiyle 24 sosyal bilimler projesi birbiriyle yarıştı. Akademisyenlerden oluşan jüri üyelerimiz projelerin sunumlarını dinlediler, son derece objektif karar verdiler. Nihayetinde 27 proje finale kaldı. Öğrencilerimizin de huzurunda proje sahipleri kendilerine tanınan süre çerçevesinde projelerini anlattılar.

Ve nihayetinde bu projeler arasında Sosyal Bilimler alanında 5’i ödüle değer görüldü. 2 proje de ayrıca Rektörlük Teşvik Ödülü aldı.
Mimarlık ve Mühendislik alanında 5 proje ödül, 3 proje de Rektörlük Teşvik Ödülü aldı.
Yani finale kalan 27 projenin 15’i ödüllendirilmiş oldu.

Oyun Konsolu

Turgut kurşunlu; geliştirdiği oyun konsolları sayesinde oyuncuları oyunun içinde hissettiriyor.

Üç Boyutlu Yazıcı

İlker Yıldız ve Halimcan Dinç; üç boyutlu yazıcı teknolojisi geliştirdi.

The Fair

Abdulmecid Dündar ve Salih Yörük; Tasarladıkları oyun sayesinde Silikon Vadisi Google Kampüse davet edildiler.

Biyonik El

Enes Günay; hareketli biyonik el yaptı.

Moda Yarışması

Melis Öztuncer; moda yarışmasında ikincilik ödülünü aldı.

Güneş Paneli

Emre Özü kan; güneş paneli geliştirdi.

Her Tasarımı Bir Hikaye

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunu Gökçe Tunç. Genç yaşına rağmen aranan bir giyim, ayakkabı ve çanta tasarımcısı. Ünlü markalara tasarımlar hazırlıyor. Yani ürün değil, aslında tasarım satıyor.Gökçe Tunç, kendi mağazası Unexpected Stories’i Ağustos 2015’te Galata’da açtı. Mağazada ayakkabı, çanta, aksesuar, bijuteri ve tekstil ürünleri yer alıyor.

Milli Okçu Aybüke Gümrükçü

Aybüke Gümrükçü” 2017-2018 öğretim yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü kazanıp, sporcu bursuyla eğitim görecek Milli bir sporcu. Bölümü İngilizce olduğu için şu anda İngilizce Hazırlık Okulu’nda dil öğrenimi görüyor. Okçulukta, yaş grubunda bu yıl da Türkiye Şampiyonu olarak dikkatleri yeniden üzerinde topladı.

Enerji Verimli Bina Tasarım Yarışması

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunları Aslıhan Yumurtacı ve Gülfem Aslan’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘’Enerji Verimli Bina Tasarım Yarışması’’ için hazırladıkları proje, ödüle değer görüldü. Bina kendi elektriğini üretecek, doğal yöntemlerle soğutulup ısıtılacak ve gün ışığından maksimum fayda sağlayacak şekilde tasarlandı.

KoçumRehberlik

Üniversite hazırlık öğrencileri için en çok ihtiyacı hissedilen alanlardan bir tanesi de rehberlik alanıdır. Bu gibi sorunlara çözüm getiren projemiz, öğrencilerin ihtiyaç duydukları rehberlik ve danışmanlık hizmetine hızlı, kolay ve kişiselleştirilmiş şekilde ulaşımına imkan verecek ve öğrencilerin sınava hazırlanma sürecindeki bilincini artıracaktır.

Gezen Stajyer – Ortak Kültür Stajyeri

Türkiye’de okuyan üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin 1 aylık program kapsamında, Balkan ülkelerinde Türk Ortaklı şirketlerde 20 iş günü staj imkanı sağlarken, hafta sonları Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Karadağ ülkelerinde çevre gezilerini de içermektedir.

Sesli Akademi

Projemiz kaynakları seslendirme konusunda gönüllü olacak kişilerin ve görme engelli öğrencilerin aktif bir şekilde kullanabilecekleri, görme engelli öğrencilerin bilgi edinme ve eğitim süreçlerini kolaylaştırmayı temel alan akademik kaynakları seslendirmeye yönelik online bir sesli akademi platformudur. “Bilginin sınırsızlığına engellerle sınır konulamaz.”

Işınla (Beam)

Epilepsi hastaların nöbet anında beyindeki rahatsızlığın yerini net şekilde tespit edip ve aniden film çekip raporlamak. Raporlanan veriler mobil uygulamaya bluetooth sistemine aktarılır. Ardından hasta yakınına ve doktorun sistemine verileri gönderilir.

Döpiyes

Proje özeti: Mobil uygulama ve internet sitesi aracılığı ile kombin oluşturmada kolaylık sağlayarak bireylere kombin yapmalarında zaman kazandırıp doğru kombin yapılmasını sağlar.

Magıc Touch

Bu projede, geliştirilen özel bir donanım sayesinde, mevcut dokunmatik olmayan ekranlar ve projeksiyonlar, düşük maliyet ile gerçek zamanlı olarak dokunmatik hale getirilmiştir. Proje kapsamında temel olarak düşünülen ürün modeli, standart her markadaki projeksiyon cihazlarına entegre olabilen ve kendi işletim sistemine sahip hepsi bir yerde bir mikro projeksiyon cihazıdır.

İsimsizler

İsimsizler projesi temelde kas sinyalleri üzerine AR-GE yapılarak daha gelişmiş bir biyonik el prototip tasarım projesidir. Kullanıcı kas ve sinir aktiviteleri emg sensörleri ile okunup mikro denetleyici ile biyonik el kontrolü sağlanabilmektedir.

E-czanem

E-czanem , kendi kuryeleri aracılığı ile hastalara en kısa sürede hızlı ve güvenilir ilaç teslimatı yapan bir mobil uygulamadır. 7/24 hizmet vererek vatandaşlarımızın ilaç alım süreçlerini kolaylaştırıyor , engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın yaşamlarına kolaylık sağlıyoruz . “ İhtiyacın olduğu anda ilacın kapında “ diyor acil şifalar diliyoruz .

Robostatıon Agv

Projemiz otonom araç olarak lojistik başta olmak üzere, fabrika taşımacılığı yapan firmalarda fabrika düzenini araca göre değil, aracı fabrika sistemine uyarlamak olarak açıklayabiliriz. Aracımız diğer modellerden farklı olarak görüntü işleme yetisini kullanarak motorların hareketini sağlayacaktır.

Ayakkabı Boyama Sanatı

Girişimci öğrencilerimizden Mekatronik Mühendisliği Bölümünde okuyan Ömer Faruk Kayım’ın ayakkabı boyama sanatı üzerine yaptığı çalışmaları görmenizi isteriz

Uygulama Araştırma Merkezi

15 Uygulama ve Araştırma Merkezlerine de sahip olan Üniversitemiz öğrencilerin sadece lisans değil lisansüstü akademik çalışmalarına da katkı sağlamaktadır.

Uygulama ve Araştırma Merkezlerimiz

Türkiye’nin İnovasyon Merkezi

TEKNOPARK
Teknopark İstanbul, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın hemen yanında, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesi amacı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulmuş 300 firma 5000 AR-Ge çalışanına sahip bir teknoloji geliştirme bölgesidir. Başta Mühendislik Fakültesi öğrencileri olmak üzere öğrencilerimiz, ortağı olduğumuz Teknopark İstanbul’da önce staj sonra gösterdikleri başarıya göre Part-time istihdam edilir.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, yenilikçi iş fikrine sahip girişimcileri (Startup’ları) destekleyen multi-fonksiyonel girişimcilik merkezidir. BTM sektör ayrımı yapmaksızın tüm yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilerin başvurularını kabul etmekte ve ticarileştirmeye çalışmaktadır. BTM; hızlandırma programları, ön kuluçka, kuluçka, post kuluçka mekanizmaları ve bünyesinde barındırdığı yatırım olanakları ile Startup’ların hayallerine ortak olmakta ve sektör dikeyinde geliştirdiği programlar vasıtasıyla çözüm odaklı destekler sunmaktadır. Girişimciler 12 haftalık ‘Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı’ programları ile eğitim, seminer, söyleşi, atölye çalışmaları, bire bir danışmanlık, mentorluk destekleri gibi hizmetlerden faydalanmaktadır. 12 hafta süren Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı sonrasında tüm süreçleri başarı ile tamamlayan BTM girişimcileri, BTM Sahne – Yatırımcı Girişimci Buluşması (Demo Günü) etkinliğinde sahneye çıkarak, iş modellerini ve finansal argümanlarını yatırımcılara anlatmaktadırlar. BTM, İTO’nun sağladığı 400.000 üye yatırımcı ve yaklaşık 900 mentörü ile ticarileştirme sürecini güçlendirmektedir.

YAPKO

Yayın Araştırma ve Proje Koordinasyon Kurulu (YAPKO), akademisyen ve öğrencilerin bilimsel çalışmalarına önemli maddi katkılar sağlıyor. Üniversiteyle aynı yıl kurulan YAPKO’ya başvuran akademisyen ve öğrenciler, ürettikleri projeler uygulanabilir bulunduğu takdirde destekleniyor. 2015-2016 yılında öğrenciler tarafından geliştirilen ve YAPKO tarafından onaylanan 4 önemli proje, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin gururu oldu.

Yapko Başvurusunda Bulunan Projeler
Hemen Paylaş