YATAY GEÇİŞ

MERKEZİ YERLEŞTİRME

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan Yönetmelik ve Üniversite tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yurt içi Üniversitelerde (ÖSYM tarafından merkezi puanla yerleşmiş ve halen kayıtlı) öğrenim gören öğrenciler yatay geçiş yapabilir.

BAŞVURU TARİHLERİ 09-20 Ocak 2023
SONUÇLARIN İLANI 27 Ocak 2023
KAYIT TARİHLERİ 30 Ocak – 03 Şubat 2022
 1. Kurum İçi Programlar Arası MYP ile Yatay GeçişÜniversitemiz öğrencilerinin ÖSYM ile kendi programına yerleştiği yılda aldığı taban puanları esas alınır. ÖSYM puanı yerleşmek istediği programın puan türündeki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.
 2. Kurumlar Arası (Yurt İçi) MYP ile Yatay GeçişYurdumuzdaki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapabilir ve yurt dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuramaz. Öğrencilerin ÖSYM ile kendi programına yerleştiği yılda aldığı taban puanları esas alınır. ÖSYM puanı yerleşmek istediği programın puan türündeki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. (ÖSYS Puanı ile Türkiye’de bir yükseköğretim programına yerleşen ancak, kayıt yaptırmadan kendi imkânları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarına öğrenime başlayan veya ÖSYS’ye girip Türkiye’de herhangi bir yükseköğretim programını tercih etmeden, kendi imkânları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarında öğrenimlerine başlayan ve öğrenci statüsünde olanlar adı geçen madde kapsamında başvuru yapamazlar.)

GENEL NOT ORTALAMASI

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere belli kurallar çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır.

Başvuru Tarihleri 30.01.2023 – 09.02.2023
Sonuçların İlan Tarihi 10.02.2023
Kayıt Tarihleri 13.02.2023 – 17.02.2023
Yedek Adayların Kayıt Tarihleri 20.02.2023 – 21.02.2023
Derslerin Başlangıç Tarihi 13.02.2023
Ders Ekleme / Bırakma Haftası 13.02.2023 – 24.02.2023
 • Kurumlar arası yatay geçiş (Genel not ortalaması şartı ile) başvuruları ilan edilen tarihlerde http://obs.ticaret.edu.tr/yataygecis/ adresinden online olarak yapılır.
 • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve istenilen belgelerin online olarak yüklenmesi
 • Kayıt sırasında başvuru belgelerinin asıllarını ibraz etmek zorunludur. Belgelerin aslını ibraz etmeyen öğrencinin kayıtları yapılmaz. Yapılmış ise bulundukları döneme bakılmaksızın iptal
 • Online başvuru formunda verilen bilgiler ile kayıt esnasında teslim edilen evraklardaki bilgiler uyuşmadığı takdirde öğrencinin başvurusu iptal edilir ve hukuki işlem başlatılır.
 • Eksik belge ile yapılan başvurular kabul
 • Posta yolu ile yapılan başvurular kabul
 • Yatay geçiş yerleştirme işlemleri ilgili Meslek Yüksekokulu Yönetim Kurulu Kararı ile yapılır.

Kontenjan
Yatay Geçiş Kontenjanları için tıklayınız.

Başvurular Online

 • Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvuruları ilan edilen tarihlerde gerekli belgelerle https://obs.ticaret.edu.tr/yataygecis/myp.aspx adresinden online olarak yapılır.
 • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve istenilen belgelerin online olarak yüklenmesi gerekir. Tüm değerlendirme işlemi sisteme yüklenen belgeler üzerinden yapılacağından belgelerin eksiksiz ve doğru olması önem arz etmektedir.
 • Posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmez
 • Yatay geçiş yerleştirme ve intibak işlemleri, ilgili Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile yapılır.

Online başvuru yaptığınızda;

 • Formda verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kabul ve beyan etmiş olursunuz.
 • Eksik ve onaylanmamış belge ve evraklar ile yapılacak başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgilerin eksik veya yanlış olduğu tespit edildiği takdirde bir hak iddiasında bulunamazsınız, kaydınız yapılmış olsa dahi iptal edilir ve hakkınızda disiplin işlemi yürütülür.
 • “Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar ArasındaGeçiş, Çift Ana dal, Yan Dal ile Kurumlar arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Ek Madde-1” kapsamında yapılan yatay geçiş hakkından daha önce yararlanmadığınızı kabul ve beyan etmiş sayılırsınız. Beyanınızın doğru olmaması halinde kaydınızın silineceğini kabul etmiş
 • Kayıt sırasında belgelerinizin orijinalini ibraz etmeniz

Başvuru Şartları için tıklayınız.

BİZE YAZIN  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  DGS: Dikey Geçiş Tercihleri

  2022 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2022-DGS) ek tercih işlemleri, 4 – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

  Tercih işlemleri, 10 Ekim 2022 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak 4 Ekim 2022 günü saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin  https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapabileceklerdir.

  Burs Oranları:
  İTO Tercih (DGS) Bursu: DGS sonucunda Üniversitemizi ilk 5 tercihi içinde yazan ve yerleşen tüm öğrencilerimize %20 oranında indirim sağlanır.

  İTO İlk 5 Tercih Bursuna Ek Başarı Sıralama Bursu  (*Hukuk ve Mühendislik Fakültesi için geçerlidir.)

  Hukuk Fakültesi
  Sıralaması 50.000’den düşük olanlar için İTO ilk 5 Tercihe %20 indirime ek kademeli + %20 indirim sağlanır.
  Sıralaması 50.001 ile 100.000 arasında olanlar için İTO ilk 5 Tercihe %20 indirime ek kademeli + %10 indirim sağlanır.

  Mühendislik Fakültesi
  Sıralaması 125.000’den düşük olanlar için İTO ilk 5 Tercihe %20 indirime ek kademeli + %20 indirim sağlanır.
  Sıralaması 125.001 ile 200.000 arasında olanlar için İTO ilk 5 Tercihe %20 indirime ek kademeli +%10 indirim sağlanır.

  DGS, YKS İlk ve Ek Kontenjan ile yerleşen öğrenciler için geçerlidir.

  Ücretler

  Tercihler Nasıl Yapılır?
  2022 DGS Ek Kontenjanları
  Hemen Paylaş