DGS: Dikey Geçiş Sınavı

Meslek yüksek okulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

Burs Oranları:
İTO Tercih (DGS) Bursu: DGS sonucunda Üniversitemizi ilk 5 tercihi içinde yazan ve yerleşen tüm öğrencilerimize %20 oranında indirim sağlanır.

Tercihler Nasıl Yapılır?
2021 DGS Kontenjanları
2020 DGS Puanları

YATAY GEÇİŞ

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere belli kurallar çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır.

Başvuru Tarihleri: 12 – 30 Temmuz 2021
Sonuçların İlanı: 6 Ağustos 2021
Kayıt Tarihleri: 10 – 13 Ağustos 2021

 1. Kurum içi Programlar Arası GNO ile Yatay Geçiş
  Üniversite bünyesindeki aynı düzeyde öğrenci kabul eden diploma programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.
 2. Kurumlar Arası (Yurt İçi) GNO ile Yatay Geçiş
  Genel Not Ortalamasına göre Lisans programlarına yapılacak yatay geçişler Üniversite Senatosu tarafından belirlenen ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’e bildirilen kontenjanlar dâhilinde aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları, (eşdeğer program isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az %80’i aynı olduğu tespit edilen diploma programları ) arasında yapılır.

BİZE YAZIN  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Üniversitemiz Yatay Geçişlerde Öncü

  İstanbul Ticaret Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. 2018 – 2019 eğitim sezonunda 75 öğrenci üniversitemizi tercih ederken 2019 – 2020 sezonunun sadece güz döneminde 80 öğrenci yatay geçişle İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı.

  Kontenjan
  Yatay Geçiş Kontenjanları için tıklayınız.

  Başvurular Online

  • Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvuruları ilan edilen tarihlerde gerekli belgelerle
   https://obs.ticaret.edu.tr/yataygecis/myp.aspx adresinden online olarak yapılır.
  • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve istenilen belgelerin online olarak
   yüklenmesi gerekir.
  • Posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmez.
  • Yatay geçiş yerleştirme ve intibak işlemleri, ilgili Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile yapılır.

  Online başvuru yaptığınızda;

  • Formda verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kabul ve beyan etmiş olursunuz.
  • Eksik ve onaylanmamış belge ve evraklar ile yapılacak başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır.
  • Başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgilerin eksik veya yanlış olduğu tespit edildiği takdirde bir hak iddiasında bulunamazsınız, kaydınız yapılmış olsa dahi iptal edilir ve hakkınızda disiplin işlemi yürütülür.
  • “Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana dal, Yan Dal ile Kurumlar arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Ek Madde-1” kapsamında yapılan yatay geçiş hakkından daha önce yararlanmadığınızı kabul ve beyan etmiş sayılırsınız. Beyanınızın doğru olmaması halinde kaydınızın silineceğini kabul etmiş olursunuz.
  • Kayıt sırasında belgelerinizin orijinalini ibraz etmeniz zorunludur.

  Başvuru Şartları için tıklayınız.

  Yatay Geçiş Kontenjanları
  BAŞVURU ŞARTLARI
  Hemen Paylaş