YATAY GEÇİŞ

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere belli kurallar çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır.

 1. Kurum içi Programlar Arası GNO ile Yatay Geçiş
  Bir fakülte veya meslek yüksekokulunun kendi bünyesindeki veya aynı üniversite içinde yer alan diğer fakülte veya meslek yüksekokulunun bünyesindeki eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir. (Lisans programlarından lisans Programlarına, ön lisans programlarından ön lisans programlarına geçiş yapılabilir.)
 2. Kurumlar Arası (Yurt İçi) GNO ile Yatay Geçiş
  Genel Not Ortalamasına Göre Lisans programlarına yapılacak yatay geçişler Üniversite Senatosu tarafından belirlenen ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’e bildirilen kontenjanlar dâhilinde aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılır.
 3. Kurumlar Arası (Yurt Dışı) GNO ile Yatay Geçiş
  Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Küresel Kovid-19 salgını nedeniyle yurt dışında okuduğu üniversiteye dönmek istemeyen Türk öğrenciler ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin yatay geçiş işlemlerine ilişkin detaylı bilgileri içeren duyuru için tıklayınız.

BİZE YAZIN  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Üniversitemiz Yatay Geçişlerde Öncü

  İstanbul Ticaret Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. 2018 – 2019 eğitim sezonunda 75 öğrenci üniversitemizi tercih ederken 2019 – 2020 sezonunun sadece güz döneminde 80 öğrenci yatay geçişle İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı.

  Kontenjan
  Yatay Geçiş Kontenjanları için tıklayınız.

  Başvurular Online

  • Kurumlar arası yatay geçiş (Genel not ortalaması şartı ile) başvuruları ilan edilen tarihlerde
   http://obs.ticaret.edu.tr/yataygecis/ adresinden online olarak yapılır.
  • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve istenilen belgelerin online olarak
   yüklenmesi gerekir. Kayıt sırasında başvuru belgelerinin asıllarını ibraz etmek zorunludur.
  • Belgelerin aslını ibraz etmeyen öğrencinin kayıtları yapılmaz. Yapılmış ise bulundukları döneme
   bakılmaksızın iptal edilir.
  • Eksik belge ile yapılan başvurular kabul edilmez.
  • Posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmez.
  • Yatay geçiş yerleştirme işlemleri ilgili Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile yapılır.

  Başvuru Şartları için tıklayınız.

  Yatay Geçiş Kontenjanları
  BAŞVURU ŞARTLARI

  DGS: Dikey Geçiş Sınavı

  Meslek yüksek okulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

  Burs Oranları:
  İTO Tercih (DGS) Bursu: DGS sonucunda Üniversitemizi ilk 5 tercihi içinde yazan ve yerleşen tüm öğrencilerimize %20 oranında indirim sağlanır.

  Tercihler Nasıl Yapılır?
  2020 DGS EK Kontenjanları
  2019 DGS Puanları
  Hemen Paylaş