YATAY GEÇİŞ

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere belli kurallar çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır.

Başvuru Tarihleri: 03 – 14 Ocak 2022
Sonuçların İlanı: 21 Ocak 2022
Kayıt Tarihleri: 24 Ocak – 4 Şubat 2022

 1. Kurum İçi Programlar Arası MYP ile Yatay Geçiş
  Üniversitemiz öğrencilerinin ÖSYM ile kendi programına yerleştiği yılda aldığı taban puanları esas alınır. ÖSYM puanı yerleşmek istediği programın puan türündeki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir
 2. Kurumlar Arası (Yurt İçi) MYP ile Yatay Geçiş
  Yurdumuzdaki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapabilir ve yurt dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuramaz. Öğrencilerin ÖSYM ile kendi programına yerleştiği yılda aldığı taban puanları esas alınır. ÖSYM puanı yerleşmek istediği programın puan türündeki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. (ÖSYS Puanı ile Türkiye’de bir yükseköğretim programına yerleşen ancak, kayıt yaptırmadan kendi imkânları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarına öğrenime başlayan veya ÖSYS’ye girip Türkiye’de herhangi bir yükseköğretim programını tercih etmeden, kendi imkânları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarında öğrenimlerine başlayan ve öğrenci statüsünde olanlar adı geçen madde kapsamında başvuru yapamazlar.)

BİZE YAZIN  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Üniversitemiz Yatay Geçişlerde Öncü

  İstanbul Ticaret Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. 2018 – 2019 eğitim sezonunda 75 öğrenci üniversitemizi tercih ederken 2019 – 2020 sezonunun sadece güz döneminde 80 öğrenci yatay geçişle İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı.

  Kontenjan
  Yatay Geçiş Kontenjanları için tıklayınız.

  Başvurular Online

  • Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvuruları ilan edilen tarihlerde gerekli belgelerle https://obs.ticaret.edu.tr/yataygecis/myp.aspx adresinden online olarak yapılır.
  • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve istenilen belgelerin online olarak yüklenmesi gerekir. Tüm değerlendirme işlemi sisteme yüklenen belgeler üzerinden yapılacağından belgelerin eksiksiz ve doğru olması önem arz etmektedir.
  • Posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmez.
  • Yatay geçiş yerleştirme ve intibak işlemleri, ilgili Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile yapılır.
  • Online başvuru sistemi 14 Ocak 2022 tarihi saat 16:30’da kapatılacak olup, bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

  Online başvuru yaptığınızda;

  • Formda verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kabul ve beyan etmiş olursunuz.
  • Eksik ve onaylanmamış belge ve evraklar ile yapılacak başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır.
  • Başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgilerin eksik veya yanlış olduğu tespit edildiği takdirde bir hak iddiasında bulunamazsınız, kaydınız yapılmış olsa dahi iptal edilir ve hakkınızda disiplin işlemi yürütülür.
  • “Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana dal, Yan Dal ile Kurumlar arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Ek Madde-1” kapsamında yapılan yatay geçiş hakkından daha önce yararlanmadığınızı kabul ve beyan etmiş sayılırsınız. Beyanınızın doğru olmaması halinde kaydınızın silineceğini kabul etmiş olursunuz.
  • Kayıt sırasında belgelerinizin orijinalini ibraz etmeniz zorunludur. Ayrıca kesin kayıt aşamasında yatay geçişe engel bir durumun olmadığına dair belge talep edilecektir. (Kayıtlı oldukları Yükseköğretim Kurumundan alınması gerekir)

  Başvuru Şartları için tıklayınız.

  Yatay Geçiş Kontenjanları
  BAŞVURU ŞARTLARI

  DGS: Dikey Geçiş Sınavı

  Meslek yüksek okulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

  Burs Oranları:
  İTO Tercih (DGS) Bursu: DGS sonucunda Üniversitemizi ilk 5 tercihi içinde yazan ve yerleşen tüm öğrencilerimize %20 oranında indirim sağlanır.

  Tercihler Nasıl Yapılır?
  2021 DGS EK Kontenjanları
  2020 DGS Puanları
  Hemen Paylaş