Elektrik-Elektronik Mühendisliği, temel mühendislik dallarından biridir. Bu mühendislik ve bilim dalı insanların elektrik enerjisini günlük hayatta kullanmaya başlamasıyla oluşmuş ve elektrik enerjisinin kullanım alanı gelişen teknolojiyle arttıkça elektrik-elektronik mühendisliği vazgeçilmez bir meslek ve bilim dalı olmuştur.  6698 Sayılı KVKK kapsamında yukarıda verdiğim bilgilerimi tarafıma bilgi verilmesi amacıyla üniversite tarafından işlenmesine rızam vardır.

  Fiyatlar
  Burslar ve İndirimler
  Ders Programı
  ÇAP-YANDAL

  Elektrik – elektronik akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapan bir mühendislik dalıdır. Bu programdan mezun olanlar; elektromagnetik kuramları; uydu anten tasarımı; temel elektrik devre çözümleme yöntemleri, elektrik üretme, iletme ve dağıtma ile ilgili sistemlerin projelerinin  yapılması,  geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması, yapım ve işletimine yönelik çalışma yapan kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler. Gelişen teknoloji ile birlikte geniş bir çalışma alanına ve iş olanağına sahiptirler.

  Üniversitemiz bünyesinde kısmi zamanlı çalışma imkanı ‘asistan öğrenci’ uygulaması kapsamında gerçekleştirilmektedir. Asistan öğrenci kapsamında öğrenciler haftada en fazla 15 saat çalışabilmektedir. Yök mevzuatı çerçevesinde belirlenen asgari ücretin saat tutarı ödenmektedir.

  MÜHENDİSLİK
  FAKÜLTESİ
  ZORUNLU STAJ
  SÜRELERİ
  ŞEHİRDIŞI STAJ YAPMA
  DURUMU
  Elektrik-Elektronik Mühendisliği40 İŞ GÜNÜStaj Danışmanının onayıyla yapabilir
  GÖNÜLLÜ STAJ: Öğrencilerimiz eğitim dönemi içerisinde hafta içi boş günlerinde(2 ya da 3 gün) ve yaz döneminde sürekli olarak staj yapmaktadırlar. Staj sigortaları da zorunlu stajlarda olduğu gibi Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.
  Zorunlu / seçmeli veya gönüllü staj kapsamında stajını gerçekleştiren öğrencilerimize stajyer ücreti ödemesi yapılması veya yapılmaması hususu firmaların kendi yönetim politikaları çerçevesinde belirlenmektedir.

  Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü %100 İngilizce eğitim veren bir bölüm olduğundan öğrencilerin iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir. Yabancı dil hazırlık sınıfı zorunlu olmalıdır. İngilizce yeterlilik sınavında gerekli başarıyı sağlayan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olabilirler

  Bölüm ve üniversite web sayfasından erişilebilir.

  Mesleğin gerektirdiği özel bir kıyafet ve donanım yoktur. Temel iş güvenliği ile ilgili atölye çalışmalarında koruyucu ekipman kullanılmaktadır.

  Ders uygulamalarında kullanılacak sarf malzeme, araç ve gereç gideri; sınav, materyal ve eğitim öğretim hizmeti karşılığı öğretim giderlerine ilişkin koşullar,
  Elektrik – Elektronik Mühendisliği ders uygulamalarında çok cuzi miktarda öğrenci projelerinde elektronik geliştirme kartları ve hobi elektroniği olarak tanımlanabilecek malzemeleri öğrenciler isteklerine göre kendileri temin etmektedirler, bu konuda isteyen öğrenciler okuldaki imkanları ve kartları da ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

  Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Neden Tercih Edilmeli?

  Elektrik-Elektronik Mühendisliği, elektrik, elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon sistemleri ve ilgili endüstriyel alanların mühendislik sorunları ve ihtiyaçları ile ilgilenir. Bu mühendislik dalı, öğrencilere güç üretimi, iletimi ve dağıtımı, güç elektroniği, elektrik makineleri, kontrol sistemleri, haberleşme, sinyal ve görüntü işleme, mikro işlemciler, mikro elektronik gibi temel alanlarda bilgi ve beceri kazandırır. Bu mühendislik dalı genellikle elektrik ve elektronik aygıtların ve bileşenlerinin tasarımı ve üretiminin yanı sıra, bunların karmaşık sistemlere entegre edilmesine odaklanır. Elektrik ve Elektronik mühendisleri kamu ve özel sektörler başta olmak üzere havacılık, enerji, bilişim, sağlık ve otomasyon gibi muhtelif endüstriyel alanlarda tasarım mühendisi, proje mühendisi, kalite kontrol mühendisi, yazılım mühendisi, araştırma ve geliştirme mühendisi, sistem tasarım mühendisi, saha mühendisi, test mühendisi ve satış mühendisi unvanları ile çalışabileceği gibi, kendi firmaları da kurup bu alanlardan birinde faaliyet gösterebilirler. Ayrıca, lisansüstü eğitimler alarak akademik kariyer yapabilirler.

  Prof. Dr. Fatih Üstüner
  Bölüm Başkanı
  fustuner@ticaret.edu.tr

  TİCARET’in elektrikli aracına
  TEKNOFEST’te büyük ilgi

  İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ürettiği ikinci elektrikli otomobil olan T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da en çok ilgi gösterilen elektrikli araçlardan biri oldu. TÜBİTAK’IN Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları programı için üretilen T-Elektro’yu binlerce ziyaretçinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de inceledi.
  İstanbul Ticaret Üniversitesi, ikinci elektrikli otomobili olan T-Elektro’yu tamamlayıp görücüye çıkardı. Tasarımı ve üretiminde Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinden 25 öğrencinin çalıştığı T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da da sergilendi.

  Hemen Paylaş